v1snyk: (Default)
[personal profile] v1snyk
Одним із найцікавіших місць Перу вважаються різнокольорові «райдужні» гори Вінікунка, сховані високо в Андах та відомі масовим туристам всього лиш якихось десять років. Безумовно, я хотів би їх побачити при нагоді, як і всю цю країну в цілому, та на заваді цьому стоїть той факт, що нас усіх вже який рік намагається вбити йобаний болотний скот. Тому поки обмежимось простішими райдужними горами, які можна відвідати хоч зараз, бо знаходяться вони у моєму рідному Кривому Розі.


2. Стартую традиційно в напрямку зони обвалення шахт Тернівської там ім. Колачевського.


По праву руку над стежкою тягнеться узвишшя, яке є ні що інше, як колишній залізничний насип, от тільки залізниці на ньому давно немає. Колись вона перетинала балку Північну Червону, тому тут було збудовано міст, точніше, навіть два мости, яких немає також. Перший звели в 1896-98 рр. як частину Саксаганської гілки Катерининської залізниці, другий паралельний – у 1935 році.

3. Обидва були демонтовані в 1956, коли зростаюча зона обвалення з'їла цю гілку. Від старого мосту залишились тільки підпори (вони на передньому плані), від заднього – підпори та гігантські «бики» в глибині балки.


4.


5. В народі місце зветься «Красний міст» і є одним з неформальних символів Кривого Рогу, відомих далеко не всім. Нині «бики» використовуються для тренувань скелелазів.


6. Балка має статус регіонального заказника, що виражається переважно в рідкісних рослинах та комахах, які тут живуть. Але й побачити чаплю в індустріальному місті – не таке вже й звичне явище.


7. Ну а мій шлях тягнеться далі понад балкою в напрямку її верхів'я. Міст залишається позаду.


8.


9. А попереду видніються гори, хай і техногенного походження, зате яких масштабів:


10. Навіть така багата на залізо руда, як у Кривому Розі, містить чимало «пустої» породи, котру після видобутку просто скидають у купи. Вони стають настільки величезні, що для степового міста цілком можуть зійти за гори. Саме ця гора – відвал кар'єру Північного ГЗК. Мені важко сказати, яка її висота, а от діаметр можна поміряти по картах, і він не менше трьох кілометрів. Верх відвалу відносно плаский, по ньому навіть прокладено залізницю.


11. По краю якраз чухикав вантажний потяг, підтверджуючи, що залізниця цілком функціональна, отже, відвал ростиме і далі.


12. Природне і техногенне тут взагалі дуже тісно переплелося. Руда яма на передньому плані – маленький відпрацьований кар'єр, певно, ще дореволюційних часів.


13. Ну а власне за чим я їхав – воно ось:


14. Пуста порода має досить різноманітну палітру кольорів, яка робить ці відвали неочікувано різнобарвними. Хочете золота – та будь ласка:


15. Звісно, я бачив це все і раніше, але завжди здалеку. Цієї весни нарешті привіз фотоапарат з ультразумом, щоб зафіксувати все як годиться.


16. Весь той час я продовжував рухатись понад балкою. Червонокнижна ковила – один з її мешканців, і це той варіант, коли відео було б доречніше за фотографії – на вітру вона колишеться просто заворожуюче. Наче море, але в степу.


17.


18. Стежок на дно балки тут немає, але її схил доволі пологий, щоб спуститися й так, покинувши велосипед під якимось кущем. Внизу протікає безіменний потічок.


19. Переважно мене чомусь заносить у ці краї в другій половині літа чи восени, коли і струмок пересихає, і трава вигорає нахрен під нелагідним криворізьким сонцем. Тому ці весняні фото, коли все зелене й квітуче, для мене тим більше цінні.


20.


21. Звідси менш ніж два кілометри по прямій до страшного кладовища зниклого села Пужмерки, про яке я вже розказував колись, але наскільки тут все інакше. Ця долина – це анти-Пужмерки, царство живої природи на противагу царству мертвих, що ніколи не знайдуть спокою, моє особисте місце сили, у яке я вертатимусь завжди із задоволенням, як тільки матиму нагоду.


22. Втім, пора назад, нагору.


23. Проте з ще кількома кадрами райдужних гір на пам'ять. Все ж я їхав того разу найперше заради них.


24.


25.


26. Зробив також загальний план уже з вуличок селища Романівка, що починається далі. Тут можна краще уявити масштаби відвалів. Роторний екскаватор, поїзд із понад 10 вагонів – то немалі речі, але на вершині вони просто губляться.


27. Романівка поступово вмирає, її поглинає зона обвалення. Якихось 25 років назад це була вулиця Героїв Бреста, а нині й сліду від подвір'їв не стало. До минулого року нею ходила маршрутка №5, але дорога почала тріскатися та осипатися, і її загородили найбільш звичним для цієї місцевості способом – купою пустої породи.


28. Я ж поїхав назад до бабусі ще більш зруйнованою дорогою, яку покинули раніше, у 2010. Частина землі мого дитинства залишилась у цьому проваллі ліворуч від неї, глибоко внизу.


29. Звідси теж видно різнокольорові відвали, тут ми з ними і попрощаємося. До речі, щодо справжніх райдужних гір, кажуть, вони не настільки вражаючі як то виглядає на фото – фотошоп робить свою справу. Куди цікавіший шлях до них через високогір'я Анд, але більшість людей тупо сунуть у кінцеву точку, навіть не помічаючи того, яка краса навколо них просто зараз.


Іншим разом я потрапив у Кривий Ріг у сезон цвітіння соняшників. Побачив файне поле за вулицею Колачевського і погнав туди під вечір на велосипеді.

30. Поле виявилося майже з усіх сторін прикрите кущами. Зрештою я знайшов один вузенький прохід, але якраз проти сонця.


31. Хоча в поєднанні з шахтними копрами та іншою промкою воно виглядало як мінімум неординарно.


32. Як і самі соняхи. Ніби й банальна сільськогосподарська культура, та наскільки гарна. Навіть якщо виріс від сили на пів метра:


Раз не склалося із загальними планами, я почав шукати бджіл для макро-фотографій. Побачив одну з них просто на найближчій квітці. Наблизився обережно, але вона не рухалась взагалі. Так, вона виявилась мертвою.

33. Я поворухнув соняшник і побачив причину. З іншого боку вибіг павук, готовий захищати свою законну здобич. Гугл каже, що це Latrodectus pallidus – вид, що підстерігає своїх жертв, маскуючись у квітах.


Хоча у цій війні я однозначно на стороні бджіл, я не став чіпати павука. Він не винен, що природа зробила його таким, і вбиває суто керуючись інстинктом, а не зі зла. На відміну від людей.

34. Тим більше навколо літало достатньо живих бджіл, настільки заклопотаних, що фотографувати їх можна було як завгодно.


35.


36.


37. Ось одна з них навіть показує вам язик:)


38. Окрім них, там також ласувала нектаром ксилокопа або бджола-тесляр – комаха корисна, проте з виду страшнувата й куди більш обережна. Тому вийшло тільки одне її фото.


39. Сонечко за компанію:


40. І на цьому все. Сусіднє поле було засіяне якоюсь злаковою культурою, яку на той момент уже прибрали, проте кольори нашого прапора воно чудово зберегло навіть у такому вигляді.

Profile

v1snyk: (Default)
v1snyk

April 2025

S M T W T F S
  12345
6789 101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Apr. 23rd, 2025 03:03 pm
Powered by Dreamwidth Studios