v1snyk: (Default)
v1snyk ([personal profile] v1snyk) wrote2016-12-04 06:33 pm

Печера, яка зовсім не печера, і зелена осінь

Коли жовтень холодний і морозний, але хоча б не поливає ненависними дощами, ще можна трошки розвіятись і вдосталь обмазатись краєвидами одного з наймальовничіших місць Поділля – села Печера. Про наймальовничіше місце, це не тільки моя думка, а, наприклад, таких собі панів Потоцьких, які створили були собі тут маєток, а всяке таке панство добре розумілось в місцях для вибору маєтків.
1.JPG

Назва села, найімовірніше, пов’язана таки з печерами, в яких місцеві ховались від нападів ворогів; тут знайдено поселення Трипільської культури.
2.JPG

Село знаходиться на другорядній трасі, і автобус із Вінниці тут з’являється від сили рази чотири на день, із-за чого воно переживає явне запустіння. Зате тут малолюдно, а морозного ранку узагалі ніхто не порушував казкової тиші і краси тутешньої природи, крім одного придурка з фотоапаратом.
3.JPG

Це мене понесло берегом річки в обхід села в сторону парку Потоцьких. Згідно з парою табличок тут знаходиться заказник «Забужжя». Трохи далі від берегу – бази відпочинку, які вже явно впали в зимову сплячку.
4.jpg

5.JPG

Хто знайде серед гусей качура-диверсанта, тому печенька за спостережливість.
6.JPG

Власне, початок історії села йде десь із XVI ст. і пов’язаний з родиною Збаразьких. Після них тут володарював молдавський воєвода Георгій III Дука. Саме він започаткував на цих землях перший парк і збудував перший палац. Досить дивне відчуття – існуванню цієї краси ми завдячуємо людині, яка, за спогадами сучасників, була рідкісним жлобом, жорстоким вискочкою, що дорвався до кормушки (як схоже на наших нинішніх правителів, чи не так?)

Втім, із втратою впливу на ці землі Туреччини, союзниці Дуки, він таки просрав тут усе, втік до Львова, який тоді був у складі Польщі, де й помер ніким. Палац на деякий час відійшов Юрію Хмельницькому. Після того як Юрій переніс резиденцію до Немирова, він втратив своє значення і був розібраний, а матеріал пішов на фундамент і огорожу церкви, про яку трошки згодом.

Центральна алея парку.
7.JPG

Після того Печера опинилась у володінні Потоцьких. Якщо вам буде цікаво більш детально пройтись по персоналіям цього роду, пов’язаних з Печерою, починати треба з Станіслава Щенсни Потоцького, володаря Тульчинського маєтку. Він заложив село, щоб таким чином мати придане для доньки Октавії, яку мав видати за представника іншого благородного польського роду – Свейковських, які теж мешкали в цих краях.

Викупити землі назад він не встиг, то ж після його смерті вони відійшли Свейковським, і повернулись у сім’ю лише при його онуках чи ще пізніше. Так чи інакше, справедливіше називати маєток і усипальницю подвійним іменем Потоцьких-Свейковських.

Палац був збудований тут на початку XIX ст., за часів Яна Свейковського, і був зменшеною копією Тульчинського палацу. Він мав такий вигляд (фото з сайту we.org.ua). В Інтернеті можна надибати нечисленні фото з інших ракурсів, інтер’єру і парку.


В 1920-х роках він був розібраний більшовиками, і скоро на його місці виросла ось така вкрай скромна хатка, яка нині не то лікарня, не то санаторій. На передньому плані зберігся фонтан із надзвичайно потворною скульптурою-ведмедиком.
9.JPG

Леви також, найімовірніше, автентичні, і, традиційно для Поділля, абсолютно упороті.
10.JPG

10a.JPG

Від палацу униз до річки вели кам’яні сходи, які добре збереглись до наших днів. Як і одна із статуй.
11.JPG

Так як топати по сходам височенько, деінде передбачені кам’яні лавочки для перепочинку.
12.JPG

Наскальний живопис.
12a.JPG

Ну а внизу поміж порогами шаленіє прекрасний Південний Буг. Цими брилами і досі можна перескакати на протилежний берег.
13.jpg

Бурхлива течія.
14.JPG

15.JPG

Ближче до берегу із цих каменюк складали гроти і купальні.
16.JPG

Повертаємось нагору. Від паркових споруд нині залишились в основному фундаменти і інші одинокі артефакти. Є ось такий олень.
17.JPG

А от усипальниця збереглась чудово. Нині це діючий костел. Збудована за проектом архітектора Городецького, творця Будинку з химерами, Миколаївського костелу у Києві і ще ряду відомих споруд у кількох містах.
18.JPG

18a.JPG

18b.JPG

Справа видно відкритий люк до мавзолею, який я провтикав під час першого візиту.
19.JPG

А там через ґрати можна побачити ніші склепу, частина яких так і лишилась пустою. Тіла начебто встигли вивезти у 1920 році, ледь не за годину до появи більшовиків, при цьому пошкодивши у поспіху мармурові плити.
20.JPG

20a.JPG

Під час моєї торішньої жовтневої поїздки ворота ще були на реконструкції, а в червні, коли я повернувся в Печеру, - уже готові.
20b.JPG

Останнім володарем маєтку був Францішек Костянтинович Потоцький, який іммігрував до Кракова, куди ж вивіз і сімейний архів.

А ще, і про це теж варто пам’ятати, в роки Другої Світової в селі знаходився концтабір «Мертва петля», у якому замучили близько 50 тис. людей.

За огорожею парку, обабіч місцевої школи, збереглись господарча будівля і будинок управляючого маєтком.
21.JPG

22.JPG

А ось і та сама дерев’яна церква Різдва Богородиці, 1764 року.
24.JPG

Знаходиться на узвишші поруч з автобусною зупинкою. Церкву обов’язково треба обійти ззаду, щоб побачити краєвиди.
25.JPG

26.JPG

27.jpg

Покидаю Печеру і рухаюсь понад берегом у східному напрямку, в бік села Забужжя. Понад струмком, який впадає тут в Буг, можна піднятись наверх. На узвишші знаходиться досить крупне покинуте єврейське кладовище, до якого навіть доріг не лишилось.
28.JPG

Всі люблять котиків.
29.JPG

30.JPG

31.JPG

Повертаюсь до річки. Так виглядають береги навпроти.
32.JPG

Острівець.
33.jpg

Теоретично, це все той же заказник «Забужжя». Влітку тут, напевно, купа постояльців з палатками.
34.JPG

Місце впадіння струмка.
35.JPG

Переходжу через міст назад, у напрямку Вінниці, і попадаю в село Сокілець.
36.JPG

37.JPG

Раніше Сокілець з Печерою вважались єдиним комплексом володінь Потоцьких. Тут наприкінці XIX ст. за часів Костянтина Костянтиновича, батька Францішека, збудовано водяний млин.
38.JPG

Дивно, але балкончик досі не сперли на металолом.
39.JPG

В 1951 році з млина зробили ГЕС. Нині всередині – пустка.
40.JPG

Споруда з невимовною для мене назвою крупорушарка.
41.JPG

Склад. Металевий каркас, який веде до складу – залишки транспортеру, яким мука доставлялась сюди із млина із допомогою кінської сили.
42.JPG

Між крупорушаркою і млином через дамбу шурує водяний потік, потужність і шум від якого ніяк не передати фотографією.
43.JPG

Механізм застиг, але напевно ще може прийти до дії.
44.JPG

Час від часу тут відбуваються якісь мутні намагання чи то відреставрувати це все, чи перетворити на елітний готель. Сподіваюсь, що реставрація, якщо вона таки буде, пройде не так як завжди у нас, і вся ця краса збереже свій первозданний вид і буде доступна для простих смертних. Але у будь-якому випадку, неймовірна краса Печери ще не раз змусить мене сюди повернутись.